Home Genelİçimden Gelenler Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

by Sema

Selam! Bugün itibariyle üniversite sınav sonuçları açıklandı. Puanlara göre bölümler, üniversiteler araştırılacak. Bu araştırmalar yapılırken en sağlıklı sonuçları alabilmek için nelere dikkat edilmeli, kendi gözlemlerime göre onlardan bahsedeceğim. Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımıza başlayalım!

1-Kendini İyi Tanı

Karakteristik özelliklerini bil. Gelecekte nasıl bir yaşam istediğini düşün. Gözlerini kapatıp 10 yıl sonrasını hayal et, nasıl bir yerde düşlüyorsun kendini?

Örneğin puanın oldukça iyidir (İlk 10.000 içindesin olarak düşünelim) Fakat kan tutuyordur, açık yaraya bakamıyorsundur, uzun süreli çalışmalara dayanabilecek bünyen yoktur … “Bu puan ziyan olmasın.” düşüncesi ve doktorluğun toplum içindeki saygınlığını düşünüp tıp yazdığın takdirde kendine büyük bir eziyet etmiş olursun. Aynı durumu yaşayıp okulu bırakan, başka bölüme geçen oldukça insan mevcuttur.

2- Ailenin Yanında Kalmak vs Başka Bir Şehire Gitmek

Aile yanında kalmak mı farklı bir şehirde yeni bir yaşama başlamak mı? İkisinin de artısı ve eksilerini düşünelim. (Maddi imkanların ikisine de el verdiğini düşünelim)

Aile yanında kalmak:

Aç kalmazsın. Temizlik, yemek, fatura gibi sorumlulukların hepsi tamamen senin üzerinde olmaz. Comfort zone olarak tabir edilen konfor alanından dışarı adım atman gerekmez.

Şehir dışına çıkmak:

Konfor alanının tamamiyle dışına adım atarsın. Evde kalırsan yemek, temizlik, fatura gibi yükler tamamen senin sırtında olur. Yurtta kalıyorsan aynı odayı birkaç kişiyle, aynı katı 50- 100 kişiyle aynı binayı da 1000+ kişiyle paylaşırsın.Yeni bir şehri keşfeder, biraz daha özgür olursun. 10 TL ile bir hafta geçirme challenge’ları yaşar, en ucuza en kaliteli yaşamanın yollarını bulursun.

Ben şehir dışında okudum ve tüm zorluklarına rağmen çok güzel bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Kişinin kendine olan güvenini kesinlikle arttırıyor, tek başına yaşamanın verdiği avantaj ve dezavantajları yaşayarak kişisel gelişime faydalı oluyor

3- Şehir, okul

Nasıl bir şehirde yaşamak istersin? Büyük şehir mi küçük şehir mi? Doğal güzellikleri mi çok olsun, sosyal imkanları mı? Mevsim şartları nasıl? Şehrin artı ve eksileri neler? O şehirde sadece okula gitmeyeceksin, yaşayacaksın o sebeple her yönünü göz önüne almak gerekli.

Okulun imkanları neler? Kampüsü nasıl? Dershaneye gider gibi tek bir binanın içinde mi yoksa geniş bir kampüs alanı var mı? Yurt dışı imkanları nasıl? Geçme notu kaç? Sosyal aktiviteleri destekliyor mu? Sadece diploma mı alacaksın yoksa seni olduğundan daha kültürlü bir hale getirecek imkanları var mı? Bu liste böylece uzayıp gider.

4-Dersler

Üzerinde çalışmayı sevmediğin dersi mesleğin haline getirme. Örneğin;

Matematik ve fizik sevmiyorsan mühendislik yazma.

Kimya sevmiyorsan eczacılık yazma.

Biyoloji sevmiyorsan sağlık alanından uzak dur. Gibi gibi…

5- İnsanlar

En önemli madde belki de… Kimse için hayallerinden vazgeçme. Hayat senin hayatın, kalemi başkasının eline verme. Bugün çok önemli gibi gelen o kişiler belki de yarın yanında olmayacak. Ailen çok mu karşı? Oturup konuşmayı dene. Kendini anlat, eminim ki değer vereceklerdir önemseyeceklerdir.

Mühendislik okumak isteyenler için buraya yazmış olduğum Mühendislik mi Okumak İstiyorsun? Bir Kez Daha Düşün! yazımı bırakıyorum.

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler benim için bu maddeler.  Umarım her şey gönlünce olur değerli okur 🙂

You may also like

Leave a Comment