Home ÜniversiteDers Notları & Staj Staj Yol Haritası

Staj Yol Haritası

by Sema

Selam! “Hakkımda” yazısından sonra ilk yazıma böylece başlıyorum. Öncelikle neden ” Staj Yol Haritası” ismini verdim bu yazıma? Takip etmemiz gereken adımlar neler? Neden ” naylon staj ” dan uzak durmalıyız ? Şimdi bu soruları cevaplayalım.

Staj her öğrenci için aynı anlamı ifade etse de aşamaları her okul için aynı değil. Kimi okul yazılım ve donanım stajı olarak ayırıyor kimi okul aynı şirketin farklı departmanlarını kabul etse de öteki okul kabul etmiyor. O sebeple benim burada bahsedeceğim şey stajın resmi adımları değil, kişisel olarak en yüksek verimi alabilmek için gerekli olan adımlar. Yol haritamızı madde madde açıklıyorum.

1- Hangi alanda çalışmak istediğini belirle.

Oyun geliştiricisi mi olmak istiyorsun, Linux sistemlerini yönetmekten mi zevk alıyorsun ? Belki de günler geceler boyu uğraştığın o programı yazmak senin için çok keyifli. Bilgisayar bilimleri kesinlikle bunlarla sınırlı değil burada yazdıklarım örneklerdi sadece. Sinir krizlerine girmemek için tavsiyem keyif aldığın alana yönelmen.

2- Nasıl bir ortamda çalışmak istersin?

Teknopark gibi sakin ortamlarda mı yoksa büyük şirketlerde mi hayal ediyorsun kendini? Çalıştığın alan kadar çalışacağın yer de önem teşkil ediyor o sebeple bunu düşünmekte fayda var.

3- Şirket araştırması yap, yukarıdaki iki kriteri göze alarak elbette.

Örneğin küçük bir ekiple birlikte C# üzerine çalışmak istiyorsun. Teknoparktaki C# üzerine çalışan firmaları bulup onlar arasından eleme yapıp istediğin şirkete staj başvurusunda bulunabilirsin.

Büyük şirketlere genelde talep daha fazla oluyor bu sebeple de büyük şirketler eleme yapmak için kendilerine özel yöntemler geliştiriyorlar. Online sınavlar, örnek projeler, not ortalaması gibi faktörler üzerinden kriterlerine uygun kişileri belirliyorlar. Eğer aklında böyle bir düşünce varsa o şirketi özel olarak takip etmelisin.

4- Mülakata gidiyorum nelere dikkat etmem lazım?

İlk izlenim önemlidir, bu sebeple kılık kıyafete dikkat etmekte fayda var. Çok pahalı, abartılı kıyafetlere gerek yok ya da gidip yeni şeyler almak zorunda değilsin. Gideceğin firmanın resmiyetine uygun, temiz ve ütülü giyinmek yeterli olacaktır.

CV’ne yazdıklarına dikkat et. CV kendini pazarlamak için var mülakat da bunlarının ne kadarının doğru olduğunu anlamak için var. Seninle konuşan yetkili sana öyle sorular sorar ki üzerinde hiç kod yazmadığın o dili de anlar, aktif üyeyim yazdığın o öğrenci kulübüne ilk toplantıdan sonra hiç gitmediğini de 🙂

5- Mülakat sonucu olumlu! Şimdi ne yapacağım?

Tebrikler! İş hayatının demosu olan bu adımda devreye resmi işler giriyor. Okulunun staj danışmanlığından edineceğin bilgiler doğrultusunda resmi evrak işlerinin halledilmesi gerekiyor.

6- Stajın ilk günü …

Heyecanlanmaya hiç gerek yok. İlk gününü oryantasyon gibi geçirip o şirketten neler öğreneceğine bak. Bir de staj defterini günü gününe doldurmayı unutma. Staj bitimine bırakacak olursan hem neler yaptığını unutursun hem de o defteri doldurmak için hatırı sayılır vakit harcamak zorunda kalırsın.

7- Stajım bitti. Sonuç?

Üzerinden bir yük kalktı bir de bakış açısı kazandın. Belki verdiğin karardan dolayı mutlu oldun belki de o alanda çalışmak istediğini sandığını ama aslında istemediğini öğrendin. İkisi de ne kadar büyük kazanımlar öyle! Uzun yıllarını geçireceğin mesleğine ait duygularını öğrendin. O alanda devam etmek ya da alan değiştirip farklı bir konuya yönelmek senin elinde.

Unutmadan, neden naylon staja hayır ?

Staj uygulama yaptığın okulda gördüğün dersleri projeye döktüğün alan. Herkesin tatil yaptığı zamanda çalışmak zor gelse de bu zamanda edineceğin bilgiler hayati önem taşıyor. Çalışmak istediğin alan kafanda berraklaşıyor. “Evet bu alan benim içinmiş.” ya da “Aslında şu alanda çalışmak istiyormuşum.” demek için naylon stajdan uzak dur. Öğreneceğin teknik bilgileri saymıyorum bile 🙂

You may also like

Leave a Comment