Home GenelSağlık & Bakım Saç Dökülmelerini Engellemek İçin

Saç Dökülmelerini Engellemek İçin

by Sema

Roaccutane tedavim bittikten sonra (bkz Roaccutane Deneyimlerim ) saçlarım resmen toplu intihar gerçekleştirdiler ve öbek öbek dökülmeye başladılar. Bu durum bir hafta normaldi fakat ikinci haftaya geçince tehlike çanları deliler gibi çalmaya başlamıştı. Acil bir çözüm bulmam gerekiyordu fakat ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. İnternetten araştırırken bu yolları buldum ve işe yaradı. Başlıyorum!

İlk yaptığım şey saçlarımı kısaltmak oldu. Kısa görünerek beni üzmeyecek ama kafamı büyük ölçüde rahatlatacak kadar saçlarımı kestim.

Oldukça sevilen bir saç bakım malzemesi olduğu için Gliss’in yandaki saç bakım maskesini aldım ve gerçekten çok faydasını gördüm. Bunun fayda ettiğini görmemle birlikte araştırmaya ve sabırla uygulamaya devam ettim.

Bu maske bitince aşağıdaki yağları aldım:

               

Çam terebentin yağının çok keskin bir kokusu var bu yüzden direkt saçıma uygulayamadım. Şampuanımın içine 10 damla kadar koydum o şekilde kullandım.

Hindistan cevizi yağı (HCY) ve tatlı badem yağını(TBY) karıştırıp 4 saat saçlarımda duracak şekilde uyguladım. Haftalık saç bakımımı 2 gün olarak belirlemiştim. Salı günleri HCY + TBY yapıyor, cumartesi günü de sadece argan yağı sürüyor ve 3 saat de öyle bekliyordum. İnanması gerçekten güç fakat çok geçmeden önce saçlarımın dökülmesi durdu ardına da dökülen yerlerde tekrardan saç çıkmaya başladı.

Bunları uygularken bir yandan da L’oreal Elseve’in yandaki maskesini almıştım. Tek başınayken işe yarıyordur belki ama yağlarla birlikte ne yazık ki işe yaramadı, sadece kullandığım süre boyunca saçlarım yumuşacık oldular. Şampuan olarak özel bir seçim yapmadım çünkü yağlara olan güvenim tamdı. Böyle anlatınca çok basit gibi geliyor fakat uzun bir dönem sabır gerektiriyor. 1 ay hiçbir şey yapmayıp öteki hafta her gün uygulamak bir işe yaramayacaktır. Haftada 2 kez doğal yağlar kullanmak saçlarıma zarar vermedi, tam tersine besledi ve büyüttü.

 

Bir de maske ve yağları saç diplerine uygulamak için diş fırçası önerim olacak. Parmaklarla yapılan uygulamada malzeme ilk sürülen yerlerde yoğunlaşıyor ve her tarafa eşit dağılmıyor. Bunu engellemek için diş fırçası kullanmak yeterli olacaktır. Hem her tarafa eşit dağıtıyor hem de uygulama aşaması gerçekten masaj gibi oluyor. Sabırla bekleyip 6 ay kadar uyguladığınız zaman farkı göreceksiniz. 6 aylık yoğun uygulamam bitti.Artık o maskelerden hiç almıyorum sadece yağları haftada 1 olacak şekilde uygulamaya devam ediyorum. Yani bir hafta HCY + TBY kullanırken diğer hafta argan yağı kullanıyorum. Her şampuanımın içine çam terebentin yağı eklemeyi ihmal etmiyorum. Keskin kokusuna dayanabilecek bünyeler için; çok faydalı olduğu söyleniyor.

Ayırca eklemeliyim ki saç dökülmesinin tek nedeni Roaccutane değildi. Çok yoğun ve stresli bir dönem yaşıyordum. Kendimi stres konusunda ikna etmek için baya uğraştım çünkü hiçbir işe yaramıyordu. Stres faktörünü tamamen kaldıramamıştım ama azalmaya başlamıştı. Azaldıkça etki artıyordu, etki arttıkça mutlu oluyordum, mutlu oldukça stresim azalıyordu. Böyle olumlu bir yükseliş kat etmiştim. Stres faktörünü ortadan kaldırmasaydım bu kadar etkili olur muydu bilemiyorum. Umarım sabrınıza ve emeğinize değer, istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle!

You may also like

2 comments

Selma Koç 6 Kasım 2018 - 00:45

Ay saçların turşu gibi olmuştur. O kadar yağ ne öyle

Reply
Sema 6 Kasım 2018 - 19:56

Hepsi farklı zamanlarda yapılıyor, turşu da yağ ile yapılmaz, sıkıntı yok o yüzden rahat olabilirsiniz 😀

Reply

Leave a Comment