Home TeknikGNU/LINUX iMac’te MacOS ve Ubuntu Dual Boot Kurmak

iMac’te MacOS ve Ubuntu Dual Boot Kurmak

by Sema

iMac’te MacOS’un yanına dual boot olarak Ubuntu kurmam gerekiyordu. Karşılaştığım birkaç hatayı sizlerle paylaşacağım.

1- İlk olarak bilgisayarınızda rEFIt’in kurulu olması gerekiyor.

Ubuntu Kurulumu | Linux isimli yazımda sanal makineye ubuntu kurulumunu anlatmıştım. Şimdi fiziksel bilgisayara ubuntu kuruyor olduğumuzdan yapmamız gereken birkaç adım daha var.

2- Kullanacağınız Ubuntu sürümünün (örneğin 18.04) iso’sunu indirin.

3- Bilgisayara bir flash bellek takın ve sağ tıklayıp Diski Biçimlendir’i seçin.(İçinde veri olmamasına dikkat edin, biçimlendirme tüm verileri silecektir.)

4- Rufus gibi bir program kullanarak iso’yu belleğe yazdırın.

5- Bilgisayarı yeniden başlatın.

6- rEFIt’e gelince Apple logosunun yanında, sağ alt köşesinde disk olan Linux penguenimiz gelecek. Onu seçiyoruz ve devamına Ubuntu Kurulumu | Linux adlı yazımdan devam ediyoruz. (Sanal makine kurma kısmını atlayarak direkt ubuntu kurulumuna geçiniz.)

İyi hoş devam ederken partition kısmında bir problemle karşılaştım. Bölümlemeleri kendime göre ayarlamam gerekiyordu, ayarladım. İstanbul ve kullanıcı adı parola seçimlerini yaptıktan sonra ilerlemiyor ve hata veriyordu.

The installer encountered an error copying files to the hard disk: [Errno 5] Input/output error This is often due to a faulty CD/DVD disk or drive, or a faulty hard disk. …. şeklinde hata aldım.

Bu hatayı almamızın genel üç sebebi var:

  • İndirdiğimiz iso yanlış indi.
  • Flash bellek bozuk.
  • Kurmaya çalıştığımız disk bozuk.

Sonuncu şıkkın geçerli olmaması için dua ederek araştırmaya başladım. İso’yu yeniden indirerek belleğe tekrar yazdırdım. Biraz daha ilerleme vardı fakat yine hata veriyordu. Son çözüm aşağıdaki şekilde oldu:

  • Bilgisayarı tekrar başlattım ve Try Ubuntu seçeneğini seçtim.
  • Terminal ekranına ubiquity –no-migration-assistant komutunu girdim.
  • Hemen sol köşede ilk sırada yer alan disk ikonlu Install Ubuntu’yu açtım ve Ubuntu kurulumu yaptım. (Her şeyi yüklemeyi söyleyen seçeneği işaretlemeden devam ettim. )

Böylece kurulum tamamlanmış oldu.

You may also like

Leave a Comment