Home ÜniversiteÜniversiteler Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi | Ankara

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi | Ankara

by Sema

Merhaba ben Gazi Üniversitesi (yeni ismiyle Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi) Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Sümeyye Gül. Sizlere bu yazıda okulumla ilgili gözlemlerimi, tecrübelerimi ve bilgilerimi aktarmaya çalışacağım.


Öncelikle okulun konumundan bahsetmek istiyorum. Fakülte binası Ankara Beşevler’de gayet merkezi bir yerde bulunuyor, ulaşım son derece rahat. Şehir dışından gelen öğrenciler için okula yürüme mesafesinde birçok devlet yurdu ve özel yurt var. Hukuk Fakültesi, Gazi Üniversitesi Merkez Kampüs dışında, kampüse 10 dakika yürüme mesafesindedir. Binayı İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ile ortak kullanıyoruz ve okulun tek kötü yanı bu diyebilirim. Çünkü bize düşen kısım İİBF’ye kıyasla daha küçük bir kısım ancak 4 sene boyunca bu durumun bir dezavantajını yaşadığımı söyleyemeyeceğim.


Akademik kadroya geçmeden, okul hakkındaki -benim de burayı tercih etmeden önce çevremden oldukça fazla duyduğum- siyasi baskınlık, kavga, gürültü söylentilerini açıklığa kavuşturmak istiyorum. Arkadaşlar Gazi Hukuk ne kısır siyasi söylemler ve eğitimi aksatan eylemlerle öğrenciyi ve fikir dünyasını yıpratır ne de “sadece ders” mantığıyla öğrencilik döneminin kazandıracağı tatlı anıları, heyecanı kaybettirir. Her üniversitede olduğu gibi burada da baskın bir topluluk tabi ki var. Ancak bu durum sizin ne eğitiminizi aksatıyor ne düşüncelerinizi kısıtlıyor ne de halinizi, tavrınızı, hareketlerinizi etkiliyor. Okulda terörist savunuculuğu hariç her türlü düşünceye açık bir ortam var. Ki başka okullardan farklı olarak Gazi’nin terör yuvası olmaması özgürlükçü düşünceye karşı bir ayıp değil, bu vatana vatandaşlık bağı ile bağlı olan her vatandaşın gurur duyacağı bir durumdur. Anadolu’nun karış karış her toprağına ilim, irfan, hizmet, adalet götürmek isteyenlerin tercihinden asla pişman olmayacağı bir fakültedir. Kanı deli akanların, daha üniversite yıllarının ilk gününden merhum şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun belirttiği gibi “haklıya hakkını teslim edebilmek için güçlü olmak gerekir” deyip, hedefine “haklıya hakkını teslim etmek” düşüncesini koyanların okuludur. Bu hedef doğrultusunda da son 3 yıldır hakimlik savcılık sınavlarında 1. olmaktadır.


Akademik kadroya gelecek olursak okulun her ne kadar adı değişmiş olsa da kadro aynen devam ediyor o yönden hiçbir endişeniz olmasına gerek yok. Kadroda birçok profesör ve doçent bulunuyor.
Özellikle bünyesinde mevcut ceza kanununun duayen isimlerinden olan İzzet Özgenç ve Cumhur Şahin, İlhan Üzülmez, Neslihan Göktürk gibi önemli isimleri barındıran ceza kürsüsünden bahsetmem gerekirse şunu söyleyebilirim ki 2. sınıfta ceza genel, 3. sınıfta ceza özel, 4. sınıfta ceza usul dersleri en zorlandığınız dersler arasında yerini alıyor ancak artık sona yaklaştığınızda fark ediyorsunuz, ne kadar zorlandıysanız o kadar kaliteli bir eğitim aldığınızı. Çünkü sizi mesleğe atıldığınızda işinize yaramayacak bilgilerle donatmıyorlar. Tamamen pratiğe yönelik eğitim alıyorsunuz. Onun dışında ayrıca birkaç hocamızı da ismen zikretmek istiyorum.


Oğuz Sadık Aydos… Her öğrencinin gönlünde taht kuran, herkesin illet ettiği eşya hukuku dersini amfide yer bulunamayacak derecede dolduran hoca, kıymetlimiz. Tatillerde bir anda Oğuz Hocayı özleyebilirsiniz buna hazırlıklı olun, yaşadım çünkü biliyorum.


Yaşar Salihpaşaoğlu. Hukuk Felsefesi, Hukuk Sosyolojisi ve Genel Kamu dersleri onunla hikaye tadında geçiyor. Yaşar Hoca ufkunuzu açıyor, hayata bakışınızı değiştiriyor, kültür seviyenizi artırıyor. Hocadan duyduğuma göre eski öğrencilerinden dersinde ses kaydı alıp da hâlâ silmeyenler ara ara dinleyenler varmış.


Sevgi Gül Akyılmaz. Siyasi Tarih ve Türk Hukuk Tarihi dersleri tam bir bilgi yüklemesi haline geliyor. Sınavlarında ne kadar zorlarsa zorlasın hayatımda dersinin hakkını bu kadar güzel veren bir hoca görmemiştim.


Alper Çağrı Yılmaz. Onu dinlerken biri konuşuyormuş gibi değil de daha çok hiç sıkılmadığınız bir kitap okuyormuş gibi hissediyorsunuz.


Ömer Anayurt ve Abdülkerim Yıldırım’ın derslerini asla kaçırmak istemiyorsunuz. Ve daha niceleri Seçkin Topuz, Hayrettin Çağlar, İbrahim Ermenek, Mustafa Göksu, Bahtiyar Akyılmaz, Münci Çakmak, İbrahim Akkutay… İsmini andığım, anmadığım birçok değerli hocamız sizi mesleğe hazırlamak için tüm bilgisini aktarmaya çalışıyor.
Okulun en güzel yönlerinden birisi de hocalara ulaşmanızdaki kolaylık diyebilirim. Fazla ilmin kibir getirdiği söylemi Gazi Hukuk’ta yer bulmuyor. İster profesör olsun, ister doçent, ister araştırma görevlisi çaldığınız hiçbir kapı yüzünüze kapanmıyor. Aksine sorularınıza yer zaman fark etmeksizin her zaman yanıt bulabiliyorsunuz.
Ders notlarına ulaşmakta da herhangi bir zorluk söz konusu olmuyor. Okula 5 dakika yürüme mesafesinde Artı Hukuk ve Özışık Kırtasiye olmak üzere notları alabileceğiniz 2 farklı yer bulunuyor. Bu durum da size ek bir kolaylık sağlıyor.Şu an okulumuzda bütünleme sınavı kalkmış durumda. Onun yerine yaz okulu sistemi devam ediyor. Ancak önümüzdeki yıllarda ne olur bilemiyorum.


Sosyal yaşama gelecek olursak, kendinizi geliştirebileceğiniz birçok aktif topluluk var. Bu topluluklara Uluslarası Hukuk Topluluğu, Türk Akademik Hukuk Topluluğu, Çevre Hukuku ve Araştırmaları Topluluğu, Hukuk Adalet ve Sosyal Araştırma Topluluğu, Çocuk Hakları Topluluğu, Gazi İnsan Hakları Topluluğu, Türk Düşünce Topluluğu ve kampüs canlılarının beslenme, sağlık, barınma ihtiyaçlarını sağlayan Gazinin Patileri ismindeki öğrenci topluluğu örnek olarak verilebilir. Ayrıca okulun basketbol, voleybol ve futbol takımları da mevcut.


Çoğu öğrencinin can alıcı noktası olan yemeklere de değinmek istiyorum. Devlet üniversiteleri arasında yemekhane ücreti konusunda en ucuz üniversitelerden birisi de Gazi Üniversitesi. Sadece 1.40 TL’ye 4 çeşit yemek yiyebiliyorsunuz. Çorbasından tatlısına, içeceğinden turşusuna kadar her şey çıkıyor ve gayet lezzetli oluyor. Yemekler çoğunlukla et ağırlıklı olsa da vejeteryanlar için ayrı bir menü de bulunuyor.


Son olarak Ankara’dan da biraz bahsetmem gerekirse “memur şehri” tabiri buraya tam olarak uyuyor. Oldukça büyük ve merkezi bir şehir olduğu için imkanlar gayet geniş. Adliyelerde birçok önemli davayı bizzat izleme şansınız doğuyor. Sosyal açıdan da her türlü isteği karşılayabilen bir yapıya sahip.


Herhangi bir konuda aklınıza takılan, sormak istediğiniz sorular olursa bana twitter hesabımdan ulaşabilirsiniz.

You may also like

Leave a Comment