Home ÜniversiteÜniversiteler Erciyes Üniversitesinde Diş Hekimliği Okumak | Kayseri

Erciyes Üniversitesinde Diş Hekimliği Okumak | Kayseri

by Sema
ERÜ’de Diş Hekimliği okumak..
Öncelikle “Neden diş hekimliği?” sorusunu cevaplamak istiyorum. Kendim sordum, kendim cevaplıyorum. Çoğu insan gibi tıp gelmediği için yazdım tercih kağıdına. Sadece de ERÜ Diş’i yazdım gelmese de seneye kalmaya bahanem olsun diyerekten. Geldi, güzel de oldu gibi. Kazanmadan önce “Diş hekimleri doktor bile sayılmıyor hiç hakları yok.” derlerdi, soğutmuşlardı bizi. Şu an öyle bir durumla karşı karşıya değilim, 4. Sınıftayım denk gelmedim hala da bu ayrıma. Meslek hayatına geçince karşılaşırsam editlerim.
ERÜ Diş Hekimliği Fakültesi Türkiye’deki en iyi diş hekimliği fakülteleri arasında. Diğer diş hekimliğindeki arkadaşlarımızla kurduğumuz iletişim sonucu da hep bu kanıya varıyoruz. Hem ekipman açısından hem de akademik kadro açısından bir hayli iyi. Öğrenmek için oldukça fırsat sunuluyor önümüze. Hasta bakarken gereken alet edevatı sağlıyor okul, çoğu fakültede böyle değil. Kendi malzemeni kendin alırsın. Pratik yapma açısından okul bayağı elverişli.  Lakin okulun teorikteki başarısı pratikteki kadar iyi değil. Ilk sene DUS’a (Diş Hekimliği’nde Uzmanlık Sınavı) girip de kazananların sayısı oldukça az. Okul teorikten çok pratiğe ağırlık veriyor. Mezun olduktan sonra kendi yerinizi açmak isterseniz ya da birinin yanında çalışmak ya da ADSM’ye (Ağız Diş Sağlığı Merkezi) atanmak işte o zaman kesinlikle doğru yer burası. Ama uzmanlık istiyorsanız çok da avantajı olan bir yerde sayılmazsınız. Böyle diyorum da kazanılmaz diye bir şey yok. Son iki senedir vize-final soru stillerinde büyük değişimler söz konusu oldu. Test olan sınav sistemi klasiğe döndü. Yıllarca aynı soruları soran hocalar her sene farklı sorar oldu. Off çok zor galiba dediğinizi duyar gibiyim. Evet zor ama öğrenmeye başladık bence. Artık teorik çalışıyoruz, ezberliyoruz, vakalara çözümler buluyoruz. Bir iki sene içinde DUS başarısına etkisini göreceğiz diye düşünüyorum, garanti vermemek kaydı ile. Uzun lafın kısası öğrenim açısından bu okul hem teorikte hem de pratikte çok kolay değil. İmkan açısından bol bir okul. Hocalarının da çok ilgili ve sevecen olduğunu dile getirmeden geçmeyeyim.  Okulun öğrenim yönünden sosyal tarafına kayıp biraz da oradan bahsedelim. Bir kere okulun tiyatro kulübü var. ‘DİFTT’ derler. Okuldaki değerli bir hocamız kurmuş, ayrıca aynı hocamızın bir de müzik grubu var, müzikle ilgilenen öğrenciler için önemli bir detay ^.^. Bilirsiniz belki, Kayseri’nin heybetli bir çatısı var ; ‘Erciyes dağı’ Kışın Erciyes’e geziler düzenlenir, kayak için imkan da sunuyor gerekli teçhizat ve donanımlar mevcut bu okulda. Kayak öğrenmek kaçınılmaz oluyor. Sosyal imkan açısından üst seviyede bir okul. Şimdi belki şey dersiniz “Okul güzel hoş da Kayseri nasıl?” Hemen bahsedelim hiç bekletmeden.
Kayseri düzenli ve imkanı bol olan bir şehir ama eğlence açısından aynı değil. Öğrencilere yönelik çok ucuz imkanlar yok maalesef. Akşam çok hayat yok, bir sahil kenarı yok, simit atılacak martı yok. Her şey çok düzenli, sıkıcı gelebilir bir müddet sonra. Ama ulaşım imkanları gayet iyi, şehir içi ya da şehir dışı olsun, fark etmez. Daha çok aile yaşamına hitap ediyor diyebiliriz. Ailemle yaşadığım için sıkıntı yaşamıyorum Kayseri’de. Kayseri’nin öğrenciler açısından bakacak olduğumuzda pahalı olduğunu düşünüyorum. Tekstil ve gıda alanları özellikle hiç ucuz değil. Bence büyük dezavantaj. Daha uygun fiyatlı yerler üniversite çevresinde konumlanmış durumda. Zaten yurtlar, apart ve rezidanslar da aynı şekilde konumlanmış. Gelip de yurtta kalacak olursanız, vaktinizin büyük çoğunluğunu büyük ihtimalle üniversite çevresinde geçirirsiniz. Zaten kampüste imkan bol. Ayrıca üniversitenin kaliteli bir spor salonu da mevcut içinde yüzme havuzu da yer almakta gayet kullanılabilir, temiz, imkanlı bir yer.
Okulun sınav sisteminden, yoğunluğundan bahsedecek olursam; sınavlar vize- final sistemine göre. Yıllık derslerin ilk vizesi birinci Dönem ikinci vizesi ve finali ikinci dönem olur. Dönemlik dersler içinse bir vize bir final şeklinde ilk dönem yapılır sınavları. Geçme notu 60 (çok yüksek bence). Finalde de en az 60 alma zorunluluğu var. Yok efendim ben vizeden çok uçarı bir not aldım finalden neden 60 almak zorundayım diye itiraz edeceksiniz belki ama pek bir yararı olmayacak bu feryatların. Ortalamayı 60 yapamayan yapmış olsa da finalden 60 alamayan öğrenci büte kalıyor. Her ders için büt hakkı var. Bütte de finalde alman gereken puanı almalısın. E bütte de olmadı?  N’apalım bıraksak mı okulu yol yakınken derseniz bütün de bütü var; nam ı diğer ek büt. Ek bütten 60 almak yetiyor. Ama ek büte kadar giderse bu iş okul eylül başı gibi kapanıyor. Yeni sezon eylül ortasında başlıyor. Hesaplanan yaz tatili 15 gün falan. Bu okula geliniyorsa o yaz tatili unutulacak; deniz, kum, sahil, güneş off illa da göreceğim diyorsanız Google arama motorundan bakabilirsiniz. Zaten okuldan kaçıp dersi ekmek gibi bir lüks de pek yok sınıf mevcudunun az olmasından ötürü tek tek yoklama alınır genelde,  belli bir de devamsızlık hakkı vardır o da kullanıldıysa artık sabah akşam okul. En iyisi kamp kurmak, dersler genelde sabah sekiz akşam beş çünkü ama ilk seneler haftada bir gün boşluk oluyor.4. Ve 5. Sınıfta hasta bakılıyor 4’te öğleden sonra 5’te öğleden önce. Stajyer Dt. oluyorsunuz yani. 5 yılı aklını kaybetmeden atlatabilen diş hekimi oluyor :D. Atraksiyon, olay seven insanlar için doğru okul. Çok yerdim okulu belki ama öğrenciyken cehennem doktorken cennet olan bir yerdir kendisi abartısız.
Son olarak kendimle alakalı bahsedecek olursam eğer çizim yapmayı çok seviyorum ve bu çizimleri paylaştığım bir instagram hesabım var. Buraya tıklayarak çizim hesabıma ulaşabilirsiniz. Takip ederek destek olursanız eğer çok mutlu olurum 🙂 ERÜ hakkında, Diş Hekimliği hakkında sorularınız olursa eğer kişisel hesabıma buradan ulaşabilirsiniz.
 ‎

You may also like

Leave a Comment