Home ÜniversiteÜniversiteler Erciyes Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik Okumak | Kayseri

Erciyes Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik Okumak | Kayseri

by Sema

Selamlar.. Ben Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 4. sınıf öğrencisi Kamile. Lisedeyken çok büyük hayalleri olmayan biri olduğum için tercih dönemi hayatımın en zor 10 günüydü diyebilirim. Yoğun uğraşlarım sonucu kendime en yakın hissettiğim meslek Diyetisyenlik oldu. Bölümden bahsedecek olursam; 3. sınıfım demenize rağmen 2 yıllık mı 4 yıllık mı sorularına maruz kalabiliyoruz. Sadece zayıflama diyeti yazmayı öğrendiğinizi sanan bununla da kalmayıp bu bilgileri kendilerinin de çok iyi bildiğini düşünen insanlar olacaktır. Başlarda moraliniz bu durumlara bozulsa da bilgi birikiminiz arttıkça ne kadar yanıldıklarını anlıyorsunuz. Çünkü beslenme doğumdan başlayıp yaşamınızın son anına kadar sizinle olan bir süreç. Ve siz bir insanı çocukken, yetişkinken, en zorlu hastalıklarla mücadele ederken ya da yoğun bakımdayken yani ağızdan beslenemiyorken beslemek zorundasınız. Zaten işimiz sadece zayıflatma ya da kilo aldırma olsaydı emin olun 4 yıl okumamıza gerek olmazdı.

Gelelim yıl yıl hangi dersleri alıyoruz. 1. sınıfta en önemli dersiniz beslenme ilkeleri oluyor. Burada temeli sağlam almak ileriki yıllar için çok önemli. Ayrıca besin hazırlama ve pişirme dersinde grup grup yemekler pişiriyoruz. Tabii ki yemek yapmak bizim işimiz değil, amaç pişme sürecinde gerçekleşen olayları gözlemlemek, metabolik hastalıklara sahip kişilere yemesini önerdiğimiz yiyeceklerin ne kadar zor yendiğinin az çok farkına varmak vs. (bu önerilere kimi zaman mecbur olsak da eğlenceli hale getirmek sizin elinizde) 2. sınıf anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji, biyokimya tarzı dersler. Benim okul hayatım boyunca en zorlandığım ders olmuştur biyokimya. Hocamızın sözü hala kulaklarımda: ‘’En iyi diyetisyen iyi biyokimya bilendir.’’ Bunun farkına da 3. sınıfta varıyorsunuz. Ben 2.sınıf biterken okulun yarısına geldik hala diyet nasıl yazılır bilmiyoruz diye serzenişlerde bulunmuştum belki sizin de aklınıza gelmiştir. İşte teorik bilgi yüklemelerinin en yoğun olduğu yıl olan 3. sınıfa geldik. Obeziteden başlayıp prematüre bebeğe, birçok hastalığa özel nasıl diyet planlanır tek tek öğreniyorsunuz. Yetişkin ve çocuk ayrı derslerden oluşuyor. Bunun dışında toplu beslenme hizmeti yapılan kurumlarda da çalışabilirsiniz. Kuruma uygun menü planlamak, mutfağı denetlemek, gelen yiyecek içeceklerin siparişinize uygun gelip gelmediğini kontrol etmek gibi görevleriniz olacak. Yani yemek olan her yerde aslında çalışabilirsiniz. Besin zehirlenme olaylarının arttığı ülkemizde diyetisyene gereken önemin verilmediği de bir gerçek.. Son sınıfa geçtiğinizde artık staj dönemi başlıyor. Teorikte öğrendiğiniz her bilginin pratikte uygulanmadığını görünce hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ama çoğu bölümde de bu durum böyle o yüzden zamanla alışıyorsunuz..

Ben bu bölümün ileriki yıllarda daha fazla farkına varılacağına inanıyorum. Maalesef biraz daha zamana ihtiyacı var, inşallah bizler de görürüz. Ama eskiye nazaran kesinlikle ilerleme var. En merak edilen iş bulma imkanından bahsedecek olursam atamalar açısından iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Kpss’den çok yüksek puanlar almanız gerekiyor. Hastanelerde de genelde 1 tane diyetisyen çalışıyor. Yani işimiz epey zor. Çalışma alanını sadece hastaneler olarak düşünmeyelim. Kendi ofisinizi açabilirsiniz veya spor salonlarında çalışabilirsiniz. Özellerde asgari ücrete çalışan, çok çok cüzi fiyatlara online diyet yazan meslektaşlarımı görünce üzülmemek elde değil. Ayrıca diyetisyen olmadığı halde diyetisyencilik oynayan medyatik insanları seyrederken sizin evde oturmanız içler acısı… Diyet demek ot, çöp, detoks suları, her yıl yenisi moda olan tohumları tüketmek değil. Tahmin edersiniz ki bunlar tamamen duygusal. İşi ticarete dökenlerden her zaman uzak durun. Sonuçları ölümcül olabiliyor… Ben yine de sırf ataması çok iyi diye kendime uygun bulmadığım bir bölümü okumadığım için mutluyum. Eğer işinizin en iyisi olursanız mutlaka bir iş kapısı karşınıza çıkacaktır. Kendinizi geliştirmenizi, güncel makaleler okumanızı, İngilizcenizi ilerletmenizi öneririm. Ayrıca akademide ilerlemek için de gayet uygun bir bölüm.

Son olarak Erciyes Üniversitesi birikimli hocaları nedeniyle tercih edebileceğiniz bir okul, Kayseri ne kadar sosyal olarak öğrenciye çok hitap etmiyor olsa da. Beslenme ve Diyetetik okuyorum dediğiniz an ilk hastan benim diyen yüzlerce kişiyle karşılaşacaksınız. O yüzden pek çok diyetisyen mesleğini söylemez yeni bir topluma girdiğinde 🙂 Unutmayın diyet kişiye özeldir ve önce bir dahiliye uzmanına gidip kan bulgularının değerlendirilmesi gerek. Ve tabii ki DİYETİ DİYETİSYEN YAZAR!

Merak ettikleriniz ve danışmak istediklerinizle ilgili bana twitter ya da instagram adresimden ulaşabilirsiniz.

You may also like

Leave a Comment