Home TeknikGNU/LINUX CentOS 7 Sunucu Kurulumu

CentOS 7 Sunucu Kurulumu

by Sema

Bu yazımda görsel anlatımdan faydalanarak VirtualBox’a CentOS7 Sunucu kurulumu hakkında bilgi vereceğim. Eğer ki sizler de CentOS7 Sunucu kurulumu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz! 

Kuruluma başlamadan önce bizim Virtualbox kurmamız gerekmektedir. Virtualbox içerisine iso eklendikten sonra kuruluma devam edebilmekteyiz. Bu aşamaları detaylı anlattığım yazım bulunduğu için o kısımları atlayarak devam edeceğim. Daha önce VirtualBox kurmamış, iso indirmemiş kişiler için daha ayrıntılı anlattığım Ubuntu Kurulumu | Linux isimli yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

centos7-sunucu-kurulumu-1

Herhangi bir arayüz kullanmadan sadece terminal ekranından çalışacağımdan CentOS 7 Minimal iso’sunu indirerek işe başladım. VirtualBox da önceden kurulu olduğundan dolayı direkt olarak işlemlerime başladım. VirtualBox’ı başlatıyorum ve gelen ekranda istediğim ismi verip CentOS seçerek devam ediyorum.

centos7-sunucu-kurulumu-2

Default olarak gelen ayarları seçtikten sonra Centos Server ismini verdiğim makine oluşuyor. Şimdi gerekli konfigürasyonları yapacağız. Makinenin üstüne çift tıklayarak makineyi başlatıyorum. İlk adımda bizden iso’yu kurmamızı istiyor. İndirdiğimiz minimal iso’yu klasör butonuna tıklayarak bulup ekliyoruz.

centos7-sunucu-kurulumu-3

Install CentOS 7’yi seçerek işlemlerimize devam ediyoruz.

centos7-sunucu-kurulumu-4

Klavye ve Dil seçimlerimizi buradan yapıyoruz. İlk aşamada klavyeyi de İngilizce seçebilirsiniz sonrasında setxkbmap tr komutu ile Türkçe klavyeye geçiş yapabilirsiniz. Tercih size kalmış nasıl isterseniz.

centos7-sunucu-kurulumu-5

Zaman dilimini doğru seçmek önemli. Zaman dilimi doğru olmayınca bazen bazı hatalarla karşı karşıya kalabilmekteyiz.

centos7-sunucu-kurulumu-6

Burada disk bölümlenmesi yapılıyor. Default haliyle bırakabileceğiniz gibi istediğiniz değişikliği de yapabilirsiniz. Genelde Default olarak bırakmak tercih ediliyor. Özel ayarlar yapmanız gerekirse buyrun!

centos7-sunucu-kurulumu-7
centos7-sunucu-kurulumu-8

Yükleme işlemi devam ederken bu esnada root ve user için gerekli ayarlamaları yapıyoruz. Parola, kullanıcı adı bilgilerini verip devam ediyoruz.

centos7-sunucu-kurulumu-9
centos7-sunucu-kurulumu-10

Biraz bekledikten sonra kurulumu kendisi tamamlıyor ve en son aşağıdaki görüntüyle karşılaşıyoruz.

centos7-sunucu-kurulumu-11

İlk seçenekle devam ediyoruz, gelen terminal ekranında hangi kullanıcıyla login olmak istediğimizi yazıyoruz ve işte bu kadar! Fakat unutmayın ki minimal seçtiğimizden dolayı çoğu paket yüklü olmayacak ve hepsini siz kuracaksınız. Bu sebeple minimal edition kullanmak sabır sınırlarımızı öğrenmemize olanak tanıdığı gibi komutlarla da haşır neşir eder bizi. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

You may also like

Leave a Comment