Home ÜniversiteDers Notları & Staj BGA BİLGİ GÜVENLİĞİ AKADEMİSİNDE STAJ

BGA BİLGİ GÜVENLİĞİ AKADEMİSİNDE STAJ

by Sema

Merhaba! Bugün Bilgi Güvenliği Akademisindeki (BGA) stajımdan bahsetmek istiyorum. Kabul nasıl gerçekleşti adım adım anlatacağım.BGA adından da belli olduğu üzere bilgi güvenliği üzerine kurulmuş bir firma. Siber güvenlik eğitimleri veriyorlar ve güvenlik üzerine kendi geliştirdikleri yazılımları mevcut. Daha detaylı bilgi için sitelerini buradan ziyaret edebilirsiniz.

 

Siber güvenlik konusu çok popüler ve çoğu kişinin ilgisini çeken bir konu olduğu için başvuru sayısı da bir hayli fazla oluyor. Firma yetkilileri de elemek için 2 aşamalı sistem uyguluyorlar. İlk aşaması online sınav olurken ikinci aşama mülakat oluyor. Sınav tarihi çok öncesinden sosyal medyadan, kendi sitelerinden duyuruluyor. Bu yıl sınava 1000’in üzerinde başvuru olmuş. Sınav akşam saatlerinde online olarak gerçekleşti ve 700’den fazla kişiyle online olarak bir sınava girdik. Yanlış hatırlamıyorsam 2 saatlik bir süremiz ve 30 tane de çözmemiz gereken soru vardı. Sorular hem klasik hem çoktan seçmeliydi. İnternet kullanımı serbest. 2 saat boyunca bu soruları cevapladık ve 2 hafta sonra sonuçların duyurulacağı söylendi. 2 haftalık beklemeden sonra sonuçlar blog sayfasından duyuruldu. Sınavla 20 kişi seçilecekti ve bu kişiler arasında benim de adım yazıyordu. Adımı sayfada görmemle fazlasıyla mutlu oldum tabii ki de 🙂 Bizden istenen öğrenci belgesini maille ilettikten sonra mülakat tarihini beklemeye başladık. Mülakatla 10 kişi daha elenecekti ve kalan 10 kişi staj yapma hakkına sahip olacaktı. Online bir mülakat daha geçirdikten sonra bir akşam mail geldi ve Sakarya şubesine yerleştirildiğim yazıyordu.

Resmi evrak işlerini hallettim ve vakti geldiği gün bana attıkları adresin yolunu tuttum. BGA Sakarya şubesi teknokentte yer alıyor ve teknokent de kampüsün içerisinde. İzmit’ten Sakarya Üniversitesi’ne giden servisler var ve yaklaşık 45 dakikada orada olduğu için İzmit’ten(Halkevi) gidip gelmeye karar verdim. BGA’nın kendi ürünlerinin isimleriyle açtığı birkaç tane ofisi var Sakarya Teknokent içerisinde, o yüzden gitmeden adresi istemenizde fayda var.

 

Stajda hangi güvenlik alanında çalışmak istediğinizi söylediğiniz zaman ona uygun konularda sizinle ilgilenen kişi projeler veriyor, konular veriyor ve o konu üzerinde çalışıyorsunuz.Haftada bir kez İstanbul’daki ana ofise gittik böylece oradaki kişilerle de tanışma ve birlikte çalışma fırsatı bulduk. Kariyer hedefim siber güvenlik üzerine olduğu için bu staj benim için dolu dolu geçti. Birlikte çalıştığımız hocadan da fazlasıyla memnun kaldım, çalışma şartlarından da. Hedefi siber güvenlik olanlar için mükemmel bir fırsat gerçekten.

 

Unutmadan; sınavda başarılı olmak için gerekli olanlar:

-Google’da araştırma yapmayı biliyor olmak

-Teknik ingilizce bilmek

-Linux kullanabiliyor olmak

-Güvenlik üzerine çalışma yapmış olmak

 

Şubat ayı itibariyle şirketlerin staj başvuruları açılıyor. Umarım her şey gönlünce olur değerli okur!

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]

You may also like

Leave a Comment