Abdullah Gül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği | Kayseri

Merhaba arkadaşlar, ben Abdullah Gül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi Mert. Sizlere bölümüm ve okulum hakkındaki bilgilerimi ve tercih etme sebeplerimi anlatacağım. Öncelikle neden AGÜ’yü tercih ettim sorunu cevaplayayım. Aslında AGÜ benim ilk üniversitem değil. İlk tercihimi yaparken gerek heyecan gerek tecrübesizlik diyelim kendi adıma bir nevi tercih hatası yaptım ve gittiğim üniversiteyi bıraktım. Bu sebeple bu tercihimi yaparken biraz daha fazla araştırmada bulundum. Bana göre en önemli etken olan akademik kadroyu araştırdığımda AGÜ’nün gayet yeterli seviyede olduğunu gördüm. Ayrıca, bildiğiniz üzere mühendislik ve birçok alanda İngilizce bilmek bir artı değil zorunluluk. Bu etkeni de göz önüne aldığımızda üniversitemin hazırlık eğitiminin gerçekten etkili olduğunu düşünerek tercihimi yaptım.

 

Şimdi gelelim okuldaki gözlem ve tecrübelerime. Şunu baştan söylemeliyim ki okulumu gerçekten çok seviyorum. Henüz hazırlık sınıfında olmama rağmen bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Okulun yerleşkesi çok büyük değil, zaten toplamda 1500 civarı öğrenci var okulda. Yani aradığınız kampüs hayatı yok diyebilirim.  Okul mimari açıdan ödül almış gerçekten eşine az rastlanır modern bir mimariye sahip bu da sizi oldukça özel hissettiriyor. Fiziki özelliklerden eğitime gelirsek, öncelikle sizi zorlu bir hazırlık eğitimi karşılıyor. Ama etkili olduğunu düşünüyorum çünkü önceki üniversitemde hazırlık almama rağmen bu yıl AGÜ’nün muafiyet sınavını geçemedim. Eğer İngilizce temeliniz yok ve sıfırdan başlayacaksanız bir buçuk yılı göze almalısınız. Benim tavsiyem bu okulu ciddi ciddi düşünüyorsanız yaz tatilinde kesinlikle İngilizce çalışın ve sene başındaki sınavda temel seviyeden başlamayın. Okul içi diğer etkenlere gelirsek, gerçekten çok aktif kulüp faaliyetleri var okulumuzda. 25 den fazla kulüp var ve ilgi duyduğunuz alanla ilgili kulübünüzü hemen buluyorsunuz eğer yoksa kendinizde kolaylıkla kurabilirsiniz. Bu kulüp faaliyetleri bölümünüze de fazlasıyla katkı sağlıyor. Örneğin teknik geziler ya da alanında uzman isimlerle yapılan konferanslar gibi. Bölüme değinecek olursam henüz bölümde değilim fakat  bölümdeki insanlarla rahatlıkla tanışıyorsunuz okul zaten küçük ve size destek sağlıyorlar. Ayrıca hocalarla tanışmak ve soru sormak da gayet basit ve size ellerinden geldiği kadar destek veriyorlar. İnşaat mühendisliği için gereken laboratuvar okulumuzda mevcut. Benim tanıştığım arkadaşlarım da gayet memnun olduklarını söylediler. Staj imkanları olarak okulda verilen eğitimle ve ingilizcenizle kendinizi ispatlayarak önemli şirketlerde staj yapabiliyorsunuz ve genellikle öğrencilerin oralarda iş sözleşmesi imzaladığını biliyorum. Ayrıca bölüm haricinde okulun gerçekten geniş yurt dışı imkanları var bunlardan hazırlıktan başlayarak yararlanmaya başlayabilirsiniz. Yurt dışına gitmeyen öğrenci neredeyse kalmıyor ve bu imkanı AGÜ’yü diğer üniversitelere göre öne taşıyan en önemli artılardan biri.

 

Bunlar benim kısaca tercih etme nedenlerim ve tecrübelerimdi. Son olarak değinmek istediğim diğer bir konu da AGÜ kesinlikle okunmaya değer bir üniversite ama Kayseri öğrenciden çok aileye hitap eden bir şehir. Eğer düzen ve sakinlikten hoşlanıyorsanız Kayseri’yi oldukça seveceksinizdir fakat öğrenciler için sosyal ortamlar tahmin edeceğiniz üzere önemli. Kayseri’den daha büyük illerden gelecekseniz zorlanabilirsiniz.

AGÜ, İnşaat Mühendisliği, üniversite ve bölüm değiştirme gibi konularda sorularınız varsa eğer bana Twitter adresimden ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir