Home ÜniversiteDers Notları & Staj 3. Sınıf Ders Notları

3. Sınıf Ders Notları

by Sema

 

İşaret ve Sistemler : 2. Dönem işlenen Sayısal Veri İletişimi dersinin ön koşulu gibi bir ders. 6 kredi olmasından ne kadar zor ve önemli olduğu anlaşılıyor zaten. Derse gidip birebir takip edilmesi ve öğrenilmesi gereken bir ders. Notlar için -> https://github.com/semademir97/isaretvesistemler

İşletim Sistemleri :  İşletim sistemlerinin nasıl ortaya çıktığıyla başlayan bu süreçte karşılaştırmalı olarak işletim sistemlerini inceliyoruz ve nasıl çalıştıklarını öğreniyoruz. Benim en sevdiğim derslerden biriydi.Hocalar notları paylaşıyorlar.

Sayısal Yöntemler : 

Staj III : 2. sınıf bittiğinde kendimi hala bölüme dair bir şeyler biliyor olarak düşünmüyordum bu yüzden de stajlarımı 3. sınıfa bırakmıştım. (2018 yazı benim 3. sınıfı bitirdiğim yaza denk geliyor) 2018 yazında 2 stajımı da yapmış bulunmaktayım. Siber güvenlik alanında ilerlemek istediğim için Bilgi Güvenliği Akademisinde ilk stajımı yaptım. (Detaylar için : Bilgi Güvenliği Akademisinde Staj yazıma bakabilirsiniz) Yıl içerisinde de bölüm labında C# çalıştım, bu sebeple de diğer stajımı C# ile Mobil Programlama üzerine yaptım.

Yazılım Laboratuvarı – I : ProLab’ın devamı niteliğinde düşünebilirsiniz.

Üniversite Seçmeli III :

Seçmeli Ders I : Bu derste İnternet Programcılığı dersini seçmiştim. https://www.w3schools.com/ dan HTML, CSS gibi konulara çalışmıştım. Vize – final web dilleri, teknolojileri üzerine olurken bir de bu öğrendiklerimizle alakalı bir proje hazırlayıp sunmuştuk. Web’e ilginiz varsa doğru yerdesiniz!

Otomata Teorisi : Bölümün en güzel ama en kafa karıştırıcı derslerinden biri. En basit haliyle kullandığımız otomatların bizi nasıl anladığını öğreniyoruz En ufak bir hatada soru komple gidebiliyor o yüzden dikkatli çözmek gerekiyor. Hocalar notları paylaşıyorlar.
Sayısal Veri İletişimi : Tek dersi bile atlamadan gidip dinlenip not alınması gereken bir ders. İlk dönem işlenen İşaret ve Sistemler dersini iyi bilmek gerekiyor, bazı soruların çözümünü yapabilmek için ilk dönemki o bilgilere ihtiyaç duyuluyor. Hoca notları paylaşıyor ek kaynak isteyen kişiler için de Sarp Ertürk – Sayısal Veri İletişimi öneriliyor.
Staj IV : 
Yazılım Laboratuvarı – II :
Yazılım Mühendisliği : Yazılım Mühendisliğinin ne olduğunu, ne işe yaradığını, hangi yöntemlerle yönetim yapıldığını görüyoruz. Hocalar notları paylaşıyorlar. Derslere düzenli katılımla güzel bir sonuç elde edilecektir.
Seçmeli Ders II : Linux kullanmayı bildiğimden dolayı Linux Ağ Yönetimi dersini seçmiştim .(bkz: Linux Yaz Kampı) ” Özgür Yazılım nedir, lisansların içeriği nedir ? ” ile ders başlıyor. Dönem sonunda sanal makinelerde Linux makinelerimizi çalıştırıyor ve istediğimiz komutları kullanabiliyor oluyoruz. Hocamız dönem içerisinde projeler veriyor bunlarla da teorik ve pratik bilgilerimizi uygulamaya dökmüş oluyoruz.
Üniversite Seçmeli IV : 

You may also like

Leave a Comment