Home ÜniversiteDers Notları & Staj 1. Sınıf Ders Notları

1. Sınıf Ders Notları

by Sema

Selamlar! Ben de bir Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olarak arayanlara yardımcı olması açısından derslerde kendi tuttuğum notları bu şekilde paylaşmaya karar verdim.

 

(Ders listesi KOÜ’ye göre düzenlenmiştir sizin dersiniz farklı isimde ya da farklı dönemde olabilir o yüzden)

1. Dönem Dersleri

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I:

Bilgisayar Laboratuvarı I: 1. sınıfın en önemli dersi diyebiliriz. Billab veremezseniz eğer 2. sınıftaki ProLab (Programlama Lab.) dersini alamıyorsunuz. 3. sınıfta, YazLab (Yazılım Lab.) 4. sınıfta da Bitirme Çalışması var. ProLab ve Yazlab’da 1 dönem içinde 4 tane proje veriliyor ve onu yapıyorsunuz. 2 proje dersini aynı anda almak fazlasıyla zor olacağı için bu dersleri bırakmamak için fazlasıyla çaba sarf etmek lazım.

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş: Bu derse nasıl ya da nereden çalıştığımı gerçekten hatırlamıyorum fakat dönem sonunda verdikleri Scratch projesini hatırlıyorum. Mükemmel bir kod kolay kolay kimse çıkaramıyor daha ilk dönemden, koda el sürmekten korkmamak lazım sadece.

Fizik I: Fizik de 5 kredilik sağlam bir dersimiz ve Mat I için söylediklerim geçerli. Seçtiğiniz hocaya göre kullanacağınız kitap Serway Physics ya da Üniversiteler İçin Fizik olarak değişiyor.

İngilizce I: Yapılan muafiyet sınavında başarılı olursan, derslere gitmene gerek kalmıyor ve muaf sayılıyorsun. Diyelim ki sınac sonucu BB aldın, muafsın ve derslere girmene gerek yok. Ortalamana etki edecek notun. Muaf olamazsan da derslere, vize ve finale girersin. İngilizcenin öneminden bahsetmeye gerek duymuyorum bile şu an.

Lineer Cebir: Bu derse her yıl farklı bir hoca geldi o sebeple yorum yapamıyorum.

Matematik I: 6 kredi olan bu dersi bıraktığınız zaman diğer seneye çok büyük bir yükle başlamış olursunuz ve ilginç olan da şudur ki 1. seferde veremezseniz 2. seferde vermeniz çok zordur genelde 3. seferde verirsiniz. Alt tarafı (!) türev integral! Verin şu dersi kurtulun.

Programlama I: Bu derste gördüklerimizin uygulamasını Billab dersinde yapıyoruz. Birbirini tamamlayan 2 ders, kendinizi bölüme ait hissettiren 2 ders. Dikkatle dinleyip notlar alınmalı ve bıkmadan usanmadan denenmeli her bir örnek. Notlar için ->   http://embedded.kocaeli.edu.tr/programlama_17_18_0-2/

Türk Dili I: Kitap okuma ya da film izleme ödevleri verilen bir ders. Yıllardır görüyoruz diye hafife almamak lazım. Yabancı uyruklu arkadaşlar sizden yüksek not alıp “Sen mi Türksün ben mi?” diyince insan hem mahcup oluyor hem de karşılıklı kahkaha patlatıyorsunuz 🙂

 

2. Dönem Dersleri

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II:

Bilgisayar Laboratuvarı II:

Elektrik Devre Temelleri ve Uygulamaları: Notlar için -> https://github.com/semademir97/edt

Fizik II:

İngilizce II:

Matematik II:

Programlama II: Notlar için -> http://embedded.kocaeli.edu.tr/programlama_17_18_1-2/

Türk Dili II:

You may also like

Leave a Comment